Gönderiyi Öne Çıkar(ma)

Gönderiyi Öne Çıkar(ma)

Facebook, markalar yerine kişisel etkileşime öncelik vereceğini açıkladığından beri markaların organik olarak Facebook kullanıcılarına ulaşması oldukça zorlaştı. Bu rekabetçi ortamda içeriğinizin olabildiğince güçlü olması daha da büyük önem kazandı. Tabi ki sürekli gözümüze sokulan “Gönderiyi Öne Çıkar” butonu da daha büyük bir anlam kazandı. Ancak bu anlam çoğu zaman yanlış anlaşılıyor ve çeşitli efsanelerin ortada dolaşmasına sebep oluyor. En yaygın efsaneleri sizin için bir araya getirdik: 

 

  1. Hedef kitleni ne kadar geniş tutarsanulaşacağın kişi sayısı o kadar yüksek olur 

Aslında bunun tersini söylemek mantıksız gibi geliyor, di mi? Ancak pek de öyle değil. İçeriğinizle ve markanızla ilgili bin takipçi, hiç ilgilenmeyen 10 bin takipçiden iyidir. Burada önemli olan nokta, takipçilerinizin yaptığınız işle ilgilenip ilgilenmediği… Reklam verirken de aynı durum söz konusu… Çok büyük bir hedef kitleye sahipseniz gerçekten ilgili olan kişilere ulaşma şansınız azalır. Üstelik her zaman sizden daha fazla para harcayan bir rakip vardır. Bu sebeple, reklamların hedef kitlesini yaş, cinsiyet, demografik bilgiler, ilgi alanları gibi parametrelerle sınırlamak gerekiyor. Halihazırdaki takipçilerinize benzeyen kişileri hedefleyebileceğiniz gibi yakınlarınızda oturan kişileri de hedefleyebilirsiniz. Yani Kadıköy’de bir spor salonu işletip bütün İstanbul’u hedef kitle olarak seçmek hem zaman hem de para kaybından başka bir işe yaramaz. 

 

  1. Büyük bütçe iyi performans sağlar

YANLIŞ! 

Nasıl ki geniş hedef kitle iyi performans sağlamıyorsa büyük bütçeler de sağlamayabilir. Eğer halihazırdaki takipçilerinizin bile organik olarak tepki vermediği bir içeriği öne çıkarırsanız ondan büyülü bir şekilde geri dönüş almayı beklememelisiniz. Öncelikle hedef kitleniz için iyi bir içerik hazırlayın. Bu içerik organik olarak iyi performans gösterdikten sonra öne çıkarabilirsiniz. Tam tersi değil! Yani doğru içeriğe odaklanmak, en önemli nokta.  

 

  1. Her gönderiyi öne çıkarmalısınız

DAHA BÜYÜK YANLIŞ! 

Her ne kadar her gönderiyi öne çıkarmak oldukça cazip görünse de bu yarardan çok zarar getirebilir. O butona basmadan önce içeriğinizin amacınızı net bir şekilde anlattığından emin olmalısınız. Facebook’taki etkileşiminizi arttırmak mı önemli sizin için, yoksa web sitesi trafiğini arttırmak mı? Önce amacınızın ne olduğuna karar verin. Ve buna uygun içerikleri öne çıkarmayı seçin!  

 

Sonuç olarak, sizi hedefinize ve hedef kitlenize ulaştıracağına inandığınız, organik olarak da dikkat çekmiş olan post’ları öne çıkarın. Zamandan kazanın, doğru kişiye ulaşın ve daha az para harcayın.  

Bir cevap yazın