Etkili, samimi ve yenilikçi olun!

Etkili, samimi ve yenilikçi olun!

Teknoloji hayatımızı akıl almaz bir hızla değiştiriyor. Mobil cihazlar, özellikle de akıllı telefonlar artık herhangi bir uzvumuzdan farksız. Sosyal medya kullanımı da hem dünyada hem de ülkemizde akıl almaz bir hızla artıyor. Bu artış, markalar için hedef kitlelerine ulaşmanın en etkili yollarından bir haline geldi bile. İyi bir sosyal medya pazarlamasıyla bir adım öne geçmek ve yalnızca bugünün değil, asıl önemlisi geleceğin müşterisiyle kalpten bir bağ kurmak daha mümkün gibi görünüyor. Bunun yolu da geleceğin müşterisi için sanal bir dünya değil, etkili, samimi ve yenilikçi bir dünya sunmak…  

 

Dijital pazarlama ajansı We Are Social, Hootsuite iş birliği ile hazırladığı “Digital in 2017 Global Overview” raporunda, 238 ülkeden topladığı verilerle 106 sayfalık bir rapor hazırladı. İşte o rapordan bazı çarpıcı sonuçlar: 

* Dünyanın yarısından fazlası en az 1 adet akıllı telefon kullanıyor. Dünya nüfusunun üçte ikisi ise en az bir cep telefonu sahibi.  

* Dünya genelinde web trafiğinin yarısından fazlası artık cep telefonundan geliyor.  

* Dünya nüfusunun beşte birinden fazlası ay içerisinde internetten alışveriş yapıyor.  

 

Türkiye’de durum ne? 

* Türkiye’de 48 milyon kişi internete bağlanıyor.  

* Mobil kullanıcı sayısı 71 milyonken, sosyal medyaya mobilden bağlanan kullanıcı sayısı ise 42 milyon. 

* 2016 Ocak ayından bu yana internet kullanıcı sayısı %4 ile 2 milyon, aktif sosyal medya kullanıcısı sayısı ise %14 ile 6 milyon artmış durumda.  

* Sosyal medyayı mobilden kullanan kişi sayısıysa son bir yıl içerisinde %17 oranında arttı.  

* Türkiye’deki cihaz kullanıcılarının %95’i cep telefonu sahibi ve %75’i akıllı telefon kullanıyor.  

* Dizüstü ve masaüstü bilgisayar kullanımı %51 oranındayken televizyon, %98 ile hala hayatın önemli bir parçası konumunda.  

* Kullanıcılar günün ortalama 7 saatini bilgisayar karşısında, 3 saatini telefon üzerinden internete bağlanarak ve 3 saatini sosyal medya platformlarında geçiriyor.  

* Televizyon karşısında harcanan zaman, ortalama 2 saat… 

 

Dünyadaki ve Türkiye’deki kullanım oranları, şirketler, markalar, organizasyonlar ve hatta kişiler için sosyal medya pazarlamasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.  

 

Sosyal medya mecraları neden önemli? 

Dünyada sosyal medya kullanımı her geçen gün artıyor. Yalnızca Facebook, dünyadaki toplam internet trafiğinin %20’sinden fazlasını elinde tutuyor. Durum böyle olunca da hedef kitleye ulaşabilmek ve doğru bir iletişim kurmak için sosyal medya pazarlamasının ne kadar etkili şekilde gerçekleştirildiği daha da büyük önem kazanıyor. Ve tabi, etkili sosyal medya pazarlamasının da olmazsa olmazları var.  

 

Doğru hedef kitle 

Doğru sosyal medya platformlarını seçmek, başarılı bir sosyal medya pazarlamasının olmazsa olmazı… Sizin için en doğru ve verimli kanalı seçebilmenizde ise hedef kitlenizi iyi tanıyor olmanızın rolü büyük. Potansiyel müşterilerinizin hangi sosyal medya kanallarını kullandığını öğrenmeli ve bu kanallarda ne kadar zaman harcadıklarını, hangi zamanlarda aktif olduklarını ve birbirleriyle nasıl etkileşim kurduklarını saptamalısınız.  

 

Sizin hedefiniz  

Sosyal medya pazarlamasıyla gerçekten neye ulaşmak istediğiniz de son derece önemli. Örneğin, marka bilinirliğinizi mi yoksa satışlarınızı mı arttırmak istiyorsunuz? Yoksa yalnızca müşterinizle sıcak ve samimi bir bağ kurmak için mi sosyal medya kanallarını tercih ediyorsunuz? Eğer neye ulaşmaya çalıştığınızı bilmiyorsanız performansınızı da ölçemezsiniz. Sosyal medya hedefleriniz açık ve tanımlanmış olmalı.  

 

Basit ve direkt ölçüm 

Sosyal medya pazarlama stratejinizin hedeflerini belirlemenizin yanı sıra ne kadar efektif olduğunu ölçmeniz de bir o kadar önemli. Bunun için de stratejinizin başarısını basit ve direkt olarak takip edebileceğiniz metriklere ihtiyacınız var. Aklınızda bulundurmanız gereken beş nokta şunlar: Web sitenize yönlendirilen trafik, etkileşim/erişim, topluluk büyümesi ve etkileşimi, duyarlılık, geri dönüş. Bunlar arasından seçiminizi hedeflerinize göre yapmalısınız.  

 

Efektif olan hangisi?  

Bulunduğunuz mevcut sosyal medya alanını bilmeden işiniz için efektif ve gerçekçi bir sosyal medya pazarlama planı oluşturamazsınız. Peki, sosyal medya varlığınızı nasıl denetlersiniz? Bunun için, hangi sosyal medya platformlarında daha aktif olduğunuza, bu ağlardaki profillerinizin iyileştirilmiş olup olmadığına, her bir sosyal ağda kaç takipçiniz olduğuna, hangi ağın hedefinize uygun olarak size daha çok getiri sağladığına ve rakipleriniz karşısındaki durumunuza bakmalısınız. 

 

Daha fazla dinle, daha az konuş 

Sosyal medya pazarlamasına yönelik olarak teknik açıdan her şeyi eksiksiz yaptığınızı ancak yine de yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu mu düşünüyorsunuz? Belki de dikkat edilmesi gereken farklı noktalar vardır: 

* Müşterilerinizi daha fazla dinlemeli ve daha az konuşmalısınız.  

* Hedef kitlenizi iyi araştırmalı ve ihtiyaçlarını iyi belirlemelisiniz.  

* Takipçilerinize değer vermeli ve onların dikkatlerini çekecek içerikler oluşturmalısınız.  

* “Nicelikten çok kalite” sözünün sosyal medya pazarlamasının en önemli konularından biri olduğunu unutmamalısınız. 

 

Bir cevap yazın

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other