Dijital Pazarlama 101

Dijital Pazarlama 101

Teknolojinin akıl almaz bir hızla geliştiği günümüzde, pazarlamanın da sadece geleneksel şekilde varlığını sürdüreceğini düşünmek, elbette oldukça akıl almaz bir durum. Dijital pazarlamayı bilmek ve doğru kullanmak, şirketlerin önüne bambaşka kapılar açıyor.

Dijital medya dünyası her geçen gün gelişiyor. Yepyeni kanallar büyük bir hızla hayatımıza girerken bazıları da aynı hızla ortadan kayboluyor. Sürekli gelişen teknoloji ve insanların teknolojiyi kullanma biçimleri çevremizdeki insanlarla, markalarla ve şirketlerle olan ilişki biçimlerimizi de değiştiriyor. Yurt dışında yaşayan bir arkadaşımızla internet üzerinden, ücretsiz olarak iletişim kurduğumuz gibi, kullanacağımız ürünleri ve hizmetleri seçerken de teknolojinin nimetlerden faydalanıyoruz. Dijital dünya, artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Peki bu durumu, işimizi geliştirmek ve hedef kitlemizi etkilemek için kullanabilir miyiz? Cevap çok basit: Evet!

Internet World Stats’a göre, 2011 yılında, dünyadaki online nüfus 2.1 milyar civarındaydı. 2012 yılında bu sayı 2.5 milyara ulaşmıştı ve günümüzde büyük bir hızla artmaya devam ediyor. Her geçen gün daha fazla sayıda insan “online” oluyor. Emin olun bunlardan bazıları da sizin müşterileriniz ve onlara pek çok kanaldan ulaşmanız mümkün: Arama motorları, sosyal medya, e-posta…

Arama Motorları

Bir ürün ya da hizmetle ilgili bilgi almak isteyen insanların yaptığı ilk şey, en çok kullandıkları arama motorunu açmak ve aradıkları her neyse onunla ilgili kelimeleri yazmak oluyor. Aslında hepimiz için aynı durum geçerli. Bu sebeple, dijital pazarlamanın ana damarını web siteleri oluşturuyor ve dijital pazarlamanın kavşak noktasında da web siteniz duruyor. Web sitenizin marka algısını yansıtıyor olması, hedef kitlenize uygun olması, kullanıcı dostu olması gibi pek çok faktör bu noktada devreye giriyor. Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak ise en önemlisi. Bu noktada, web sitenizin arama motoru optimizasyonunun (SEO) yapılmış olması önem kazanıyor.

Satılan ürün veya hizmetle ilgili bir arama motorunda üst sıralarda çıkıyor olmak, potansiyel müşterinizin direkt olarak karşısına çıkıyor olmak anlamına geliyor.

Sosyal Medya

Sosyal medya, kişilerin herhangi bir şekilde bir araya gelip etkileşime girdiği mecralar olarak tanımlanabilir. Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Pinterest, Linkedin, bu mecralardan sadece birkaçı. Sosyal medya, bir şirket için pek çok nedenle kullanılıyor olabilir. Ürün satmak, son tüketiciye ulaşmak ve kendini anlatmak, marka algısı yaratmak, prestij kazanmak… Hangisi hedefleniyor olursa olsun, doğru sosyal medya kullanımı, mevcut müşterileri korumak ve potansiyel müşterileri tanımak anlamına gelir. Pek çok şirket, gelecek olan kötü geri bildirimleri yönetememek korkusuyla uzak duruyor olsa da, sosyal medya bir pazarlamacının en etkili araçlarından bir haline gelebilir.

E-posta

Sosyal medya hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiğinden beri, e-posta pazarlamacılığı önemini kaybetmiş gibi görünüyor olabilir ancak bu kesinlikle doğru değil. E-posta, hala en güçlü pazarlama araçlarından biri. Bunun en temel sebebi, müşterilerinizle kişisel bir bağ kurabiliyor olmanız. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunlardan ilki, müşterilerinize saygı göstermeniz. Sürekli ve hiç bir anlamı olmayan e-postalar, bir süre sonra bıkkınlık vereceği için gönderi listeniz her geçen gün azalabilir. Ancak hedef kitleniz için bir anlam ifade eden, düzenli ve belirli aralıklarla gönderilen bir e-posta, değer taşır ve geri dönüşleri de sadık müşteri şeklinde olur.

İçerik Önem Kazandı

Dijital pazarlama demek, içerik demektir. İnternet üzerinden insanlara ulaşmak istiyorsanız, etkili ve dikkat çekici içerikler oluşturabiliyor olmanız lazım. Yazı, fotoğraf, video… Çünkü doğru ve etkileyici içerik sayesinde, mevcut ve potansiyel müşterilerinize bir değer sunarsınız. Onun bir konuyla ya da ürünler ilgili bilgi ihtiyacını karşılamış olursunuz.

İçerik stratejinizi belirleyin ve tüm dijital kanallarda bu strateji doğrultusunda yol alın. Web sitenizdeki nitelikli içeriğin, aynı zamanda arama motorlarının da web sitenize değer vermesini sağlayacağını unutmayın!

Bir cevap yazın